Wydawco, redaktorze pamiętaj o wysłaniu «egzemplarza obowiązkowego»

„Zwracamy się niniejszym zarówno z prośbą, jak i apelem. Chodzi o tak zwany «egzemplarz obowiązkowy», a adresatem są przede wszystkim publikujący ziny i ziniki artyści i wydawcy tychże.
Idea egzemplarza obowiązkowego narodziła się we Francji, w XVI-tym wieku, w Polsce zaś pierwsza ustawa dotycząca tej kwestii została uchwalona w 1780 r. Szerzej o tym na Wikipedii. Można także przy okazji zerknąć jak to jest na świecie. A tutaj treść obowiązującej ustawy. Aktualnie bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego jest w Polsce kilkanaście + regionalne. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że taka ilość egzemplarzy dodatkowych byłaby dla artystów nie lada problemem, stąd też apel o w pierwszym rzędzie honorowanie Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. Jest to bardzo ważne dla kultury polskiej, jako że te biblioteki mają obowiązek archiwowania wieczystego – to znaczy dla przyszłych pokoleń.
W przypadku nakładów do 100 egzemplarzy wystarczy przekazać jeden do Biblioteki Narodowej. Przesyłki zawierające taki egzemplarz są zwolnione z opłat Poczty Polskiej (tylko w przypadku, gdy jest to list zwykły – wtedy jednak nie ma odwrotnego potwierdzenia odbioru; przesyłka winna być opatrzona adnotacją «egzemplarz obowiązkowy»), wszelkie zaś przekazywane informacje mają charakter poufny.
Przynależność do systemów ISBN i ISSN jest dobrowolna.
Wydawnictwom komercyjnym również przypominamy o tym obowiązku (tutaj już absolutnie dotyczącym wszystkich uprawnionych bibliotek)”.

Zespół Krainy komiksu


Wydawnictwo Centrala – Central Europe Comics Art popiera powyższą inicjatywę.
Również apeluje do wydawnictw oraz redaktorów różnych zinów, aby pamiętać (chcieć pamiętać) o wysłaniu «egzemplarza obowiązkowego».

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under sygnały

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s