W Poznaniu rusza Tranzyt 2012

W sobotę, 13 października, rozpoczyna się w Poznaniu czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych – Tranzyt.
Główną częścią programu, jak co roku, jest konkurs na najlepszy film dokumentalny. Projekcje odbywać się będą w Małym Domu Kultury w klubie Dragon, w galerii Malingrad, goszczącej tymczasowo przy al. Marcinkowskiego, w Przylądku Arkadia i w Scenie Roboczej. W konkursie biorą udział międzynarodowe dokumenty, zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat.
W programie pojawi się sporo filmów izraelskich twórców. Wśród nich Noise, opowiadający o mieszkańcu Tel-Avivu, który cierpi na nadnormalną wrażliwość na dźwięki. Głośne miasto czyni jego egzystencję nieznośną. Za pomocą zamontowanego na swoim domu specjalnego zestawu głośników i kamer próbuje uciszać przechadzających się w jego okolicach mieszkańców. Obserwujemy na ile będzie mógł ich sobie podporządkować. W The Hangman Netalie Braun mówi o człowieku, który był egzekutorem Adolfa Eichmana. A w War Matador dwoje izraelskich reżyserów filmuje wybuchy bomb w Strefie Gazy w sposób przypominający spojrzenie turysty, pokazując jednocześnie wojnę, w której nie ma wygranych.
Ciekawie zapowiadają się filmy o kobietach. Woman (Re)present porusza kwestię romskich kobiet żyjących na Słowacji, które przeczą stereotypom: wykształcone, aktywne zawodowo i zaangażowane w działalność polityczną. W The dreamers Efrat Shalom Danon przygląda się sześciu kobietom wywodzącym się z najbardziej ortodoksyjnego odłamu judaizmu – haredim, które przezwyciężając naciski ze strony rabinicznej dyktatury są aktorkami, reżyserują i produkują filmy.
W piątek 19 października, w Cerkwii św. Mikołaja – we współpracy z festiwalem Dni Prawosławia – zostanie zaprezentowany dokument Radki Franczak Gdzie jest Sonia?, opowiadający o prawosławnej mniszce, która próbuje wrócić do świata utraconych wartości. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką.
W ramach pokazów specjalnych w małym Domu Kultury pojawią się filmy z IV Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka, a na Scenie Roboczej zagości Comic Book Confidential – film dokumentalny o amerykańskim komiksie, wydany w br. przez Centralę.
Ale Tranzyt to nie tylko film. W Malingradzie zostanie otwarta wystawa fotografii Grzegorza Ziemiańskiego, pokazująca Ireneusza Sokoła – operatora ostatniego nowohuckiego kina studyjnego w trakcie pracy. W Kolektywie 1A będzie można zobaczyć ekspozycję Arabim O Ta A – fotografie Kuby Ryniewicza, dokumentujące jeden dzień z życia indyjskiego kina Satin. A Teatr Ba-Ku zaprezentuje swój ostatni spektakl – Szrot.
To tylko niewielka część tego, co będzie można w tym roku zobaczyć na Tranzycie.
– Rzeczywistość jest zawsze ciekawsza niż fikcja – mówi Michał Słomka, współtwórca festiwalu i zaprasza na pokazy.

Program MFFD Tranzyt 2012 dośtępny jest w pdf – klik! klik!

 

[za: Aleksandra Glinka – kultura.poznan]

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under sygnały

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s